Zlato 44 137,01 Kč/oz 1 917,00 $/oz 0.02%
Stříbro 533,01 Kč/oz 23,15 $/oz -0.04%
CZK/USD 23,02 Kč/USD 0.02%

Zlaté investiční mince Evropy –⁠ Wiener Philharmoniker

Zlatá a střbrná mince Wiener Philharmoniker (Vídeňský Filharmonik) patří k nejpopulárnějším investičním mincím v Evropě. Několikrát se dokonce stala nejprodávanější mincí světa (v letech 1992, 1995, 1996, 2000). Mezi sběrateli je oblíbená díky brilantnímu zpracování a unikátnímu materiálu, neboť je vyroben z nejryzejšího 999.9/1000 zlata a 999/1000 stříbra. Nepopiratelně jsou tyto mince také výhodnou investiční volbou.  

Mince Wiener Philharmoniker jsou raženy rakouskou mincovnou od roku 1989, kdy byla jejich nominální hodnota uváděna v šilincích. Od roku 2002 jsou jako jediné mince na trhu raženy s nominální hodnotou v eurech. Jejich ryzost, hmotnost a obsah kovu garantuje rakouská vláda. 

PROSLULÁ MÜNZE ÖSTERREICH

Mince Wiener Philharmoniker razí rakouská mincovna Münze Österreich, která patří k nejmodernějším mincovnám na světě. Sídlí v historické budově ve Vídni a je dceřinou společností Rakouské národní banky. Vznikla přeměnou Vídeňské mincovny, která se snažila už od 12. století zúročit hodnotu stříbra.  

Münze Österreich se dokonce zapsala do Guinessovy knihy rekordů. Vyrobila 15 kusů mincí o hmotnosti 1 000 trojských uncí ryzího zlata (přes 31 kilogramů), které se staly největšími zlatými mincemi světa. Rekord byl překonán v Americe a Austrálii, na evropském trhu zatím nikoliv.  

ZLATÉ I STŘÍBRNÉ INVESTIČNÍ MINCE

Zlaté mince Wiener Philharmoniker patří dlouhodobě k nejžádanějším mincím mezi investory i sběrateli. Rakouská mincovna je razí už od roku 1989 ze zlata s nejvyšší ryzostí 999,9/1000.  Nominální hodnota uvedená na minci je pouze symbolická. Reálná hodnota mincí se odvíjí od aktuálního kurzu investičního zlata na světových trzích a tzv. prémia. 

Aby mincovna uspokojila velkou poptávku po mincích s motivem Vídeňské filharmonie, začala v roce 2008 s ražbou stříbrných mincí. Bylo to také poprvé, kdy se na trhu objevila evropská mince se stříbrem o ryzosti 99,9 %. Stříbrné mince měly ihned obrovský úspěch, do měsíce jich bylo vyraženo milion. Všechny mince jsou raženy v neomezeném nákladu.

JAK MINCE VYPADAJÍ?

Mince Wiener Philharmoniker se razí ve zlatě i stříbře. Autorem grafického návrhu je Thomas Pesendorfer, známý rakouský rytec a návrhář mincí. Názvem a motivem odkazují k Vídeňské filharmonii nazývané též jako Vídeňští filharmonikové. Ti patří ke světově nejznámějším symfonickým orchestrům klasické hudby.  

Lícní strana mincí zobrazuje varhany, jejichž reálná předloha se nachází v sídle Vídeňské filharmonie, v tzv. Zlatém sále vídeňského Musikvereinu. V horní části po obvodu dominuje text text Republik Österreich (Rakouská republika). V dolní části mince je potom uvedena hmotnost, ryzost a nominální hodnota mince. Na rubu jsou vyobrazeny hudební nástroje orchestru –⁠ violoncello, housle, harfa, vídeňský roh a fagot, nad nimiž dominuje název mince Wiener Philharmoniker. 

INVESTICE DO ZLATA A STŘÍBRA

Zvažujete investici do zlata a stříbra a nevíte, jak sestavit své investiční portfolio? Máme pro vás pro inspiraci pár článků, které vám pomohou zorientovat se v problematice:

VÝBĚR MINCÍ WIENER PHILHARMONIKER

Upozornění: Vážení zákazníci, ve dnech 28.9.-29.9.2023 budeme v Den české státnosti i následující pátek užívat klidu a naše prodejny budou ZAVŘENY. E-shop zůstává v provozu bez omezení a vaše objednávky budou expedovány ihned v pondělí 2.10.2023. Přejeme vám příjemně strávený prodloužený víkend. 

Děkujeme za pochopení,
Tým AuPortal