Zlaté a stříbrné mince spadají do dvou velmi širokých kategorií - investiční mince a sběratelské mince. Obecně řečeno, sběratelské mince mají ve své ceně vyšší prémium zahrnující vyšší náklady na zpracování, výrobu. Cena investičních mincí se odvíjí především podle ryzosti a hmotnosti drahého kovu, který obsahují. K tomu se přidává jen malé prémium na pokrytí výrobních a prodejních nákladů. Více o ceně zlata se dozvíte zde.
Pro ilustraci a pochopení uvádíme příklad dvou mincí o hmotnosti 1 unce. Obě dvě mince jsou stříbrné s oblíbeným motivem australského ledňáčka (kookabury) ražené v běžné kvalitě. Obě stříbrné mince mají stejnou nominální hodnotu 1 australský dolar. Jedna mince je vydána v roce 2004, druhá v roce 2022. Obě obsahují stejné množství stříbra a mají stejnou ryzost. Starší mince kookaburra se však prodává za 6-ti násobek ceny moderní. To názorně ukazuje, jak může numismatická hodnota zvýšit prémiovou cenu zlaté a stříbrné mince.
SEMI-SBĚRATELSKÉ MINCE
Nyní, když jsme si vysvětlili význam sběratelské investice do zlata, vám ještě osvětlíme podkategorii mincí známou jako semi-numismatika a semi-sběratelské mince. Správně tušíte, že se jedná o mince, které vykazují jak investiční, tak sběratelské (numismatické) vlastnosti. Obecně se jedná o zlaté mince a stříbrné mince, které mají omezenou ražbu (celkový vyrobený počet) a jsou atraktivní pro sběratele.
Zvýšený zájem sběratelů je dále ovlivněn:
DESIGNEM MINCE
SPECIÁLNÍMI PRVKY
TVAREM
CELKOVOU POPULARITOU SÉRIE
Příkladem semi-numismatických mincí mohou být tyto mince:
JAK JE TO S CENOU MINCE?
Během výroby, tedy v době emise mince, lze semi-numismatickou minci zakoupit za cenu, která je je navýšena o velmi nízké prémium oproti spotové ceně kovu. Jakmile je výroba ukončena a zásoby mincovny se vyprodají, prémium oproti spot ceně začne růst. Poté se začnou snižovat zásoby u dealerů a prodejců a vytváří se další prostor pro navýšení prémia.
Mějte na paměti, že prémium je ta část ceny zlata, která je vyšší než spot. Spot je aktuální hodnota (cena) kovu zlaté nebo stříbrné mince, pokud byste ji roztavili. Jakmile jsou veškeré zásoby dané mince vyčerpány, nákup a prodej semi-numismatických mincí se přesune na sekundární trh. A to se stane až ve chvíli, kdy se původní kupující rozhodne minci prodat. V závislosti na nabídce a poptávce ovlivňují numismatické faktory zmíněné dříve aktuální prémium mince a posouvají cenu zlaté mince nebo stříbrné mince nahoru.
Neexistuje žádná záruka, že jakákoli konkrétní mince nebo série bude vykazovat toto semi-numismatické chování. Neexistuje ani vzorec pro výpočet toho, jaké bude zhodnocení pojistného v průběhu času. Existují však vodítka, která vám jako investorovi/sběrateli pomohou identifikovat, které mince se s větší pravděpodobností stanou semi-numismatickými.