Zlato 47 576,80 Kč/oz 2 030,94 $/oz -0.20%
Stříbro 524,04 Kč/oz 22,37 $/oz -0.71%
CZK/USD 23,43 Kč/USD 0.31%

Cena zlata

Cena zlata vývoj

CenA zlata a faktory, které ji ovlivňují 

Cenu zlata určují aktivity na akciovém trhu, měnová politika, inflace, pohyb amerického dolaru, globální ekonomické a politické aktivity. Obecně platí, že investoři nakupují zlato v obdobích s vyšší nejistotou jako ochranou před jakýmkoliv druhem krize.

Jednoduše řečeno, aktuální cena zlata je určována v amerických dolarech na základě aktuální nabídky a poptávky (tzv. spot price) s přihlédnutím k ceně nejbližšího future kontraktu. Pomocí spotové ceny zlata lze koupit nebo prodat kdekoliv na světě v jakékoliv měně. Pokud je například okamžitá cena zlata 1.800 USD za unci (Oz) a chcete koupit zlato v Evropě, stačí jen zajistit adekvátní směnu vaší měny. Zlato se obchoduje po celém světě, a proto je jeho cena živá, mění se každým okamžikem. Mezi hlavní centra pro obchodování se zlatem patří USA, Londýn, Curych, Čína, Indie a další. Spotový trh se zlatem je v podstatě vždy otevřený 23,5 hodiny denně. Vývoj ceny zlata můžete vidět v našem grafu.

CENA ZLATA VE SVĚTĚ

Zlato je obchodováno a používáno po celém světě pro investiční účely, výrobu šperků a jako prostředek směny. Protože základní váhová jednotka – unce (troy ounce) zlata je stejná, ať už je v USA nebo v Evropě, spotová cena zlata je tedy teoreticky stejná po celém světě. 

Mějte na paměti, že pokud nejste obchodníky na burze, kdy nakupujete tzv. papírové zlato (zlaté certifikáty, fondy ETF), cena fyzického zlata je navýšena o tzv. prémium, které kryje náklady na výrobu a zpracování, distribuci a marži obchodníka. 

"Prémium" náklady na zpracování zlata do podoby slitků, investičních mincí, sběratelských mincí se pohybuje v jednotkách procent u investičních zlatých mincí a slitků. U sběratelských mincí je prémium vyšší a ovlivňuje jej kvalita ražby (tzv. proof), počet mincí v emisi, počet mincí v sérii, atraktivita série atp. 

INVESTIČNÍ ZLATO - NEJOBLÍBENĚJŠÍ SLITKY A MINCE