Zlato 44 982,06 Kč/oz 2 037,60 $/oz 1.12%
Stříbro 550,58 Kč/oz 24,94 $/oz 0.89%
CZK/USD 22,08 Kč/USD -0.53%

Semi-sběratelské zlaté a stříbrné mince

TO NEJLEPŠÍ Z OBOU SVĚTŮ

Dříve jsme vám objasnili rozdíl mezi investičními a sběratelskými mincemi. A také jsme vám ukázali, jak fungují tzv. semi-sběratelské mince a jaké vykazují vlastnosti. Proč by vás to mělo zajímat? Semi-sběratelské mince jsou to nejlepší z obou světů! Mají totiž největší potenciál zhodnocení, a to až v desítkách procent. 

Semi-sběratelské mince disponují vlastnostmi sběratelských mincí jako omezená ražba, zajímavý design, ucelené série a různá kvalita zpracování (běžná kvalita, PROOF, High Relief aj.), co je však výhodou, že v době emise je jejich cena téměř totožná s cenou mincí investičních. Nabízejí tak všechny výhody vlastnictví investičních zlatých nebo stříbrných mincí a zároveň poskytují další zhodnocení investice v čase směrem vzhůru. Toto zhodnocení už není závislé jen na budoucí spotové ceně kovu, ale dalších faktorech jako oblíbenost série mezi sběrateli, množství emitovaných kusů atd. 

I když neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak nakupovat drahé kovy, v rozhodování o tom, jaké mince koupit, stojí zcela jistě za to zvážit semi-numismatický potenciál. 

UKÁZKA SEMI-SBĚRATELSKÝCH MINCÍ


UŽITEČNÉ NÁVODY K INVESTICI DO MINCÍ


Při prvním vydání zlaté mince v nové sérii musíte udělat nějaké kvalifikované odhady. Příkladem může být Anglický lev (The Lion of England), první mince v nové sérii Tudor Beasts od britské mincovny The British Royal Mint. Mince má některé vlastnosti, které by mohly vést k mírnému prémiovému zhodnocení, ale to ukáže až čas.

Někdy se stává, že jedno vydání mince v rámci série má větší potenciál pro prémiové zhodnocení než ostatní mince ve stejné sérii. Dobrým příkladem jsou třeba populární znamení tygra (Rok tygra) a draka (Rok draka) z čínského lunárního kalendáře, které vychází v rámci Lunárních sérií.  

 

KRÁTKÝ SEZNAM ÚVAH, KTERÉ MŮŽETE POUŽÍT K IDENTIFIKACI SEMI-NUMISMATICKÉHO POTENCIÁLU:


OTÁZKY

  1. Je mince součástí série s širokou přitažlivostí?
  2. Jak těžké je najít minulá vydání v sérii?
  3. Naznačuje trh ochotu zaplatit prémium za minulá vydání v sérii?
  4. Jaké prémium má aktuální vydání v sérii?

ODPOVĚDI

  1. Ano.
  2. Není příliš obtížné.
  3. Ano.
     
  4. Ne příliš.

Nejvýznamnější výhodou investování do zlatých a stříbrných mincí oproti jakémukoli jinému sběratelskému předmětu je nakonec vnitřní hodnota mince (intrinsic value). Bez ohledu na to, jak se sběratelské prémium může v budoucnu zvýšit nebo snížit, mince si vždy zachová hodnotu drahého kovu, ze kterého je vyrobena.