Zlato 47 451,26 Kč/oz 2 026,10 $/oz -0.01%
Stříbro 536,79 Kč/oz 22,92 $/oz 0.00%
CZK/USD 23,42 Kč/USD -0.01%

Mince nebo slitky? Do čeho investovat?

Pro všechny začínající investory, kteří se potřebují v oblasti zlata a stříbra nejprve „rozkoukat“, máme několik dobrých rad týkajících se mincí a slitků. Pokud uvažujete o tom, do čeho investovat, následující článek vám pomůže dobře se zorientovat a učinit kvalitní rozhodnutí.

ROZDÍL MEZI MINCEMI A SLITKY

Zlaté mince i slitky představují stabilní investici, která dlouhodobě získává na hodnotě. Investiční zlaté slitky připomínají cihličky a prodávají se zatavené v plastové folii (u nižších gramáží), nebo vyšší hmotnosti jsou dodávány obalu spolu s certifikátem. Investiční mince chrání praktické kapsle. V obou případech kupujete zlato nejvyšší ryzosti se všemi náležitostmi a nepřiplácíte si za sběratelskou hodnotu.

VÝHODY INVESTIČNÍCH MINCÍ

KVALITNĚJŠÍ DESIGN

Na první pohled je jasné, že mince mají „hezčí“ design, velmi často je totiž zdobí tematická ražba.

V TUBĚ PO VÍCE KUSECH

Investiční mince zpravidla dodává výrobce v tubách po více kusech. Pokud se tedy rozhodnete pro větší investici, můžete je po nákupu uchovávat v původní tubě. Koupíte-li si jenom jednu minci, je vhodné ji skladovat v praktické kapsli, která je buď dodávána s mincí, nebo si danou kapsli můžete dokoupit.

SNADNÉ SKLADOVÁNÍ

V kapsli se mince velmi dobře skladuje, ale pokud by se vám přece jenom přihodilo, že se poškrábe nebo jakkoli poškodí, můžete kapsli jednoduše vyměnit za jinou.

VÝHODY ZLATÝCH A STŘÍBRNÝCH SLITKŮ

ZATAVENY V PLASTOVÉ FÓLII

Slitky do hmotnosti 100 g jsou již z rafinerie zataveny v ochranné fólii. Ta má své jedinečné výrobní číslo, které zároveň slouží jako certifikát pravosti. Větší slitky už jsou zabaleny v plastovém sáčku.

S CERTIFIKÁTEM PRAVOSTI

Ke zlatým slitkům dostanete od většiny kvalitních dodavatelů certifikát pravosti. 

NEVÝHODA INVESTIČNÍCH SLITKŮ

U zlatých i stříbrných investičních slitků musíte výrazněji dbát na jejich ochranu a bezpečnost. Ta je totiž klíčem k uchování vaší investice. Jestliže se jakkoli poruší plastová fólie, v níž je slitek zataven, znehodnocuje se jeho hodnota pro výkup. Se svojí investicí tedy musíte nakládat doslova jako v rukavičkách. Pokud se obal poškodí, slitek se vykupuje výrazně pod cenou kovu a dokonce se může stát i to, že ho obchodníci nebudou chtít vykoupit zpět.

ROZUMNÁ INVESTICE KOMBINUJE MINCE I SLITKY

Na otázku Do čeho tedy investovat? neexistuje jednoznačná odpověď. Ta by se musela odvíjet od výše investice, její pravidelnosti a vašich představ o návratnosti. Většina našich zákazníků obě varianty kombinuje a nakupuje zároveň investiční mince a investiční slitky. Vhodnou kombinací je také vložit část finančních prostředků do zlata a část do stříbra. 

Někteří ze zákazníků upřednostňují sběratelské mince. Zakládají si na tom, že jsou raženy v limitovaných nákladech a různých kvalitách. Sběratelé i investoři si je často skládají do ucelených sbírek a sází na to, že taková sbírka se bude těšit vyššímu zhodnocení. 

MALÉ GRAMÁŽE PRO ZAČÍNAJÍCÍ INVESTORY

Nechystáte-li se investovat vysoké sumy, můžete začít v menším. Existují malé gramáže mincí i slitků, do nichž můžete své finance ukládat postupně, třeba jako na spořící účet. Hodnota menších gramáží je ovšem logicky nižší a díky balení jednotlivých kusů vychází celková cena za 1g více než při nákupu vyšších gramáží. Proto byste na svůj „zlatý spořící účet“ měli ukládat finance spíše jednou za půl roku a do vyšších gramáží než každý měsíc.

Malé gramáže zlatých mincí a slitků jsou velmi oblíbené jako dárek k narození, svatbě a dalším významným událostem. Pokud totiž chcete obdarovat něčím opravdu hodnotným a nadčasovým, zlato i stříbro jsou v tomto případě ideálním dárkem a potěší každého.  

Pokud byste rádi probrali svoji konkrétní investici nebo chtěli poradit, jak finanční obnos dobře rozdělit mezi mince a slitky, napište nám nebo se zastavte v našich kamenných prodejnách v Praze a v Brně. Společně vymyslíme to nejlepší řešení.

VYBRANÉ INVESTIČNÍ SLITKY A MINCE