Zlaté slitky, šperky, mince nebo dokonce zlaté spoření! Možností je spoustu, stejně jako rad finančních poradců, z nich mnozí říkají, že zlato by mělo tvořit patnáct a více procent vašeho investičního portfolia. Pro začátek i méně může být více - zlatá střední cesta je 5 až 10 % a výběr pouze těch instrumentů, které dávají smysl.
Jaké způsoby investice můžete zvolit? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A kterému způsobu investování se vyhnout? To se dozvíte v dnešním článku.
ZLATÉ ŠPERKY A KLENOTY JAKO INVESTICE
Možná budete překvapeni, ale i dnes jsou nejčastější formou investice do zlata šperky. Udává se, že až polovina nově vytěženého zlata je využívána v klenotnictví a šperkařství. Zlaté šperky jsou tak stále nejrozšířenější formou držení zlata v běžné populaci.
Jako investice je to ideální v moment, kdy se opravdu vyznáte v oboru a dokážete odhadnout především uměleckou hodnotu šperku. V moment, kdy chcete dané šperky spíše nosit a dále je předat například dětem, se nejedná o investici!
VÝHODY
- Kvalita zpracování a osazení dalšími materiály zvyšuje jejich hodnotu.
- Produkt můžete částečně využívat.
- Slouží i jako znak společenského postavení a prestiže.
NEVÝHODY
- Vysoké prémium (náklady za práci a estetická hodnota)
- Složité určování ceny při odprodeji
- Nízká likvidita na trhu
- Vhodné pouze pro znalce v oboru
ZLATÉ SLITKY A CIHLY
Pokud nám jde čistě o investici do zlata jako komodity, nejlogičtějším (a také nejoblíbenějším) způsobem zůstává nákup zlatých slitků, případně zlatých cihliček. Ty mají nejnižší možné prémium na trhu, jasný účel a nastavené podmínky k prodeji i odkupu.
VÝHODY
- Osvobozeno od DPH a daně z příjmu (u fyzických osob)
- Lze investovat od 1 g (pár tisíc Kč)
- Okamžitá likvidita všude na světě
NEVÝHODY
- Nemožnost dělitelnosti
- Závislost pouze na spotové ceně komodity
INVESTIČNÍ ZLATÉ MINCE (BULLION COINS)
Investiční mince kombinují výhody fyzického zlata s nominální hodnotou daného platidla a přidanou hodnotou estetickou. Narozdíl od zlatých slitků jsou totiž oficiálním platidlem - národní banky jednotlivých zemí je garantují. Raženy jsou pak pod dohledem státní autority pověřenou mincovnou. Např.: Česká mincovna, Münze Österreich nebo australská Perth Mint.
VÝHODY
- Nízké prémium
- Vysoká likvidita
- Široký výběr
- Osvobozeno od DPH a daně z příjmu (u fyz. osob)
NEVÝHODY
- Více závislé na ceně zlata
- Nižší umělecká hodnota
(SEMI) SBĚRATELSKÉ MINCE
Jedná se rozhodně o nejzajímavější formu investice do zlata a stříbra. Tyto mince kombinují jak investiční, tak sběratelské (numismatické) vlastnosti. Jsou vydávány v tematických kolekcích a celkový počet je u většiny mincí limitovaný. Jejich cena proto v čase není tolik ovlivněna cenou zlata, ale také sběratelskou hodnotou.
Takovým příkladem může být například Lunární série, Královna Alžběta II nebo série DC COMICS™
Jak se poté liší zhodnocení oproti klasickým investičním mincím, se můžete podívat v našem předešlém srovnání investic do zlatých mincí.
VÝHODY
- Přidaná sběratelská hodnota
- Vysoký potenciál zhodnocení
- Osvobozeno od DPH a daně z příjmu (u fyz. osob)
NEVÝHODY
- Vyšší vstupní náklady
- Nutnost základní orientace v kolekcích
- Záleží i na načasování
DALŠÍ TYPY INVESTIC DO ZLATA
Tímto možnosti investic do fyzického zlata bez rizika třetích stran (tzv. Counterparty risk) končí - zlaté zuby, šperky po babičce nebo pozlacené hodinky s vaším dovolením počítat nebudeme.
Kromě nákupu fyzického zlata se však dá do zlata investovat i nepřímo:
- ETF fondy vlastnící zlato
- Tzv. spoření do zlata
- Futures na zlato
- Investice do těžařských společností
Ačkoliv i všechny tyto způsoby mají své výhody - jakékoliv investice do “virtuálního” zlata rozhodně nedoporučujeme.
Proč?
Nejedná se už o konzervativní investici, která je pro zlato typickým znakem ale investor se zde pohybuje již ve více rizikovém prostředí, ať již ve smyslu volatility (prudkých výkyvů ceny), neurčitosti vlastnictví (leasing, zástavy skladových zásob), nálad na akciových trzích, a podobně.
Na jednu stranu vám tak zde určitě odpadnou starosti o fyzické skladování zlata a prostředníci vám pravděpodobně nabídnou i možnosti investice už v řádu stokorun, samotná rizika podílového “spoluvlastnění zlata”, budoucích spekulací nebo stability akcií těžařských firem rozhodně převažují. Navíc si můžete být jisti, že pokud vaše zlato někdo fyzicky drží za vás, zadarmo to nebude…
Fér je ovšem zmínit, že takové spekulace jsou spojené nejen s vyšším rizikem, ale také vyšším potenciálním ziskem.
ZÁVĚREM
Pokud se rozhodnete investovat do zlata pro uchování hodnoty vašich peněz a nechcete řešit nic navíc, pak doporučujeme ověřené způsoby - zlaté slitky a cihly.
Pokud vás láká možnost rychlejšího a vyššího zhodnocení, začněte objevovat svět investičních a sběratelských mincí.
Se zdviženým prstem a pouze pro znalce pak bude mít smysl investice do zlatých šperků.