Zlato 45 594,58 Kč/oz 2 018,71 $/oz -0.05%
Stříbro 546,81 Kč/oz 24,21 $/oz 0.00%
CZK/USD 22,59 Kč/USD 0.04%

Britannia je ženskou reprezentací Británie a také moderní tváří drahých kovů

Britannia je ženskou personifikací Britských ostrovů. Již od prvního století našeho letopočtu je vyobrazována jako bohyně, její podoba se postupně pozměňuje. Od roku 1797 byla vyobrazena také na mincích vydaných všemi panovníky. Britannia je vnímána jako symbol britské jednoty, svobody a síly. Od roku 1987 je také moderní tváří drahých kovů, které jsou raženy Britskou královskou mincovnou. Ikonu se silným námořním vlivem stojící nad vlnami s trojzubcem, štítem a olivovou ratolestí v ruce ztvárnil Philip Nathan.

MINCE S MOTIVEM BRITANNIA

Stříbrné a zlaté mince s motivem Británie jsou nejen propracované, krásné a elegantní. Patří také mezi nejuznávanější a nejdůvěryhodnější bullion mince na světě. Jsou tak vyhledávány nejen investory do drahých kovů. Zlaté a stříbrné mince Britannia patří také mezi vizuálně nejbezpečnější mince na světě. Design mince Philipa Nathana oceněný v roce 1987 zobrazuje symbol národa, hrdě stojící Británii vedle štítu, který nese vlajku Unie. Ve své levé ruce drží olivovou ratolest představující mír, v pravé ruce trojzubec, jež představuje její námořní historii. 

Mince Britannia obsahuje od roku 2021 hned čtyři vylepšené bezpečnostní prvky u zlatých a stříbrných mincí 1 Oz, 1/2 Oz, 1/4 Oz a 1/10 Oz:

 

VYLEPŠENÉ BEZPEČNOSTNÍ PRVKY MINCE OD ROKU 2021

  • Latentní (skrytý) obraz - prvek působící jako hologram v levé spodní části mince. Mění se při pohledu na minci z různých úhlů z visacího zámku na slavný Britaniin trojzubec.
  • Povrchová animace - mikro detaily na minci vytvářejí iluzi vlnících se mořských vln v pozadí Británie.
  • Mikrotext - doplněný nápis „DECUS ET TUTAMEN“, který v překladu znamená „ozdoba a ochrana“. Tento nápis ohraničující postavu Británie byl vytvořen pomocí speciálních laserů.
  • Tinkturované linky - Britaniin štít nese motiv britské vlajky s tradičním uměním tinkturovaných linií, které zobrazují barvy a vzory na kovu.

INVESTIČNÍ SLITKY A CIHLY S MOTIVEM BRITANNIA

Symbol Británie se objevuje také na investičních stříbrných a zlatých slitků, které vydává Britská královská mincovna (The Royal Mint). Design slitků od Jody Clarka znázorňuje ženskou ikonu Británii jako silnou námořní vládkyni stojící nad vlnami s trojzubcem, štítem a olivovou ratolestí v ruce. 

PŘEHLED VYBRANÝCH PRODUKTŮ BRITANNIA