Zlato 44 933,46 Kč/oz 2 031,35 $/oz 0.82%
Stříbro 550,79 Kč/oz 24,90 $/oz 0.73%
CZK/USD 22,12 Kč/USD -0.34%

Mýty a legendy ožívají

Mýty a legendy - Robin Hood

Nová sběratelská série mincí Mýty a legendy (Myths and Legends) z Britské královské mincovny pojednává o slavných postavách britského folkloru, jejichž legendy a příběhy jsou předávány ústní tradicí po generace. První zlatá a stříbrná mince této série vychází v roce 2021 a jejím hlavním motivem je král zbojníků, Robin Hood. Následující dvě mince jsou také inspirovány tímto příběhem a objevují se v nich odvážná hrdinka a láska Robina Maid Mariana a dále Malý John, věrný přítel Robina Hooda. Série bude obsahovat celkem 9 mincí, které je možné vkládat do tematické dřevěné etue Mýty a legendy

Od roku 2023 začaly vycházet také stříbrné mince o hmotnosti 10 Oz. První mincí je tedy Robin Hood a navazují další mince série.

 

MINCE S MOTIVY ROBINA HOODA

1) ROBIN HOOD – první zlatá mince a stříbrná mince série

Původním jménem Robert z Locksley, slavný britský lidový hrdina, o němž se tradují pověsti z doby 13.-14. století. Robert  byl jedním z  lučištníků vojska krále Richarda Lví Srdce. Po zajetí krále se Robert vrací z křižáckých válek, přichází však o všechen svůj majetek. Vydává se tedy do Sherwoodského lesa, kde poznává skupinu uprchlíků. Pro svůj výjimečný lukostřelecký talent (traduje se, že je nejlepší lukostřelec v Anglii) se Robin stává vůdcem celé skupiny a jeho přátelé ho pojmenovávají Robin Hood.  

Skupina zbojníků přepadá zbohatlé šlechtice projíždějící Sherwoodským lesem, okrádá je a uloupené zlato potom rozhazuje chudým lidem. Tímto získal Robin Hood svoji přezdívku „král zbojníků – bohatým bral a chudým dával“.  

Další mince série:

2) MAID MARIAN -Maid Marian je prototypem silné ženské postavy, hrdinka legendy o Robinu Hoodovi a také jeho velká láska, kterou si Robin tajně vzal za ženu. 
3) LITTLE JOHN uzavírá první trio této sběratelské série s tematikou Robina Hooda. Malý John byl věrným a spolehlivým společníkem Robina Hooda, který byl vždy ochoten ho následovat a pomoct mu v boji proti zlu.

MINCE S MOTIVY LEGENDY O KRÁLI ARTUŠOVI

4) KING ARTHUR– čtvrtá mince série otevírá následující trojici mincí v sérii Mýty a legendy, která je věnována nelítostnému válečníkovi a věčnému králi Artušovi, 
5) MERLIN - čaroděj a důvěryhodný rádce a prorok krále Artuše. Pečoval a vychovával Artuše, svými moudrými radami, ale i pomocí magie a kouzel podporoval jeho vládu.
6) MORGAN LE FEY - nadpřirozená čarodějka a jedna z ústředních postav artušovských legend je motivem šesté mince série. Mince zároveň završuje trio mincí legend o králi Artušovi. 


Investice do zlata a stříbra vám uchová hodnoty po generace. Chrání vaše peníze před inflací, protože hodnota zlata a stříbra dlouhodobě roste. Cena zlata a stříbra roste i v době ekonomické krize, kdy právě ceny peněz, akcií a jiných komodit klesají.