Zlato 39 428,06 Kč/oz 1 832,67 $/oz -0.42%
Stříbro 523,44 Kč/oz 24,33 $/oz -0.94%
CZK/USD 21,51 Kč/USD 0.17%

Série BIG FIVE (VELKÁ PĚTKA)

Sběratelsky extrémně populární série stříbrných a zlatých mincí Big Five (Velká pětka) od africké mincovny zobrazuje pět nejobávanějších zvířat africké divočiny a jejich krásu. Africká mincovna The South African Mint vydává tyto opravdu jedinečné mince na oslavu svého unikátního přírodního dědictví, tvory ztělesňující sílu a krásu.

Termín „velká pětka“ vznikl, když lovci velké zvěře navštívili pobřeží Afriky, aby si střelili trofej a místní obyvatelé je varovali před pěti nejnebezpečnějšími zvířaty v Africe: slonem, lvem, leopardem, nosorožcem a buvolem.  

Mince „velké pětky“ byly vydávány od roku 2019, každých 6 měsíců jedna mince. Série byla zakončena v první polovině roku 2021. V druhé polovině roku však začnou vycházet mince druhé série Big Five II.

Stříbrné a zlaté mince této limitované série vychází v několika variantách

  • Mince v běžné kvalitě
  • Mince v PROOF kvalitě
  • V setu mincí označovaných jako Big Five Double Proof s jedinečným efektem, kdy umístěním 2 či více stejných mincí vedle sebe vznikne celý obraz zvířete, při větším počtu mincí potom efekt stáda či smečky.
  • V setu mince Big Five + Krugerrand. Mince Krugerrand je speciální pouze pro sérii Big Five a nese na sobě motiv divokého zvířete z druhé mince, tzv. „Privy Mark“.
  • Mince ve verzi Burning – jedná se o mince Big Five pokovené rutheniem a celá mince tak působí jako „v ohni“.

MINCE V SÉRII BIG FIVE

  1. První mincí série je slon - ELEPHANT 
  2. Král zvířat – LION – je představitelem a zástupcem druhé mince série.
  3. Nosorožec – RHINO – je třetí motiv krásných mincí. Obr, který patří mezi nejobávanější divoce žijící zvířata na světě, zároveň je velmi ohroženým druhem. Právě jejich symbol, po němž byli pojmenování, roh nosorožce a jeho mnohostranné využití nejen pro výrobu tradičních nástrojů, ale zejména pro své afrodiziakální účinky a výrobu tradičních čínských léčiv, je také důvodem jejich lovu pytláky.
  4. Leopard - LEOPARD zdobí čtvrtou minci série.  
  5. Sérii zakončuje buvol – BUFFALO – společenské zvíře, které se shlukuje do stád až několika stovek jedinců. Tato stáda se v době sucha roztříští na menší jednotky. Jejich primárním nepřítelem je lev. Pokud je jeden člen stáda napaden lvem, ostatní buvoli se vrhnou na jeho obranu a jsou tak schopni celý útok odvrátit. Zraněný buvolí býk je lovci považován za nejnebezpečnějšího tvora, což je jeden z hlavních důvodů, proč je toto zvíře zařazeno do „velké pětky“.

VÝBĚR PRODUKTŮ SÉRIE BIG FIVE

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.