Zlato 44 982,06 Kč/oz 2 037,60 $/oz 1.12%
Stříbro 550,58 Kč/oz 24,94 $/oz 0.89%
CZK/USD 22,08 Kč/USD -0.53%

Série BIG FIVE (VELKÁ PĚTKA)

Sběratelsky extrémně populární série stříbrných a zlatých mincí Big Five (Velká pětka) od africké mincovny zobrazuje pět nejobávanějších zvířat africké divočiny a jejich krásu. Africká mincovna The South African Mint vydává tyto opravdu jedinečné mince s tvory ztělesňujícími sílu a krásu, jako oslavu svého unikátního přírodního dědictví.

Termín „velká pětka“ vznikl, když lovci velké zvěře navštívili pobřeží Afriky, aby si střelili trofej a místní obyvatelé je varovali před pěti nejnebezpečnějšími zvířaty v Africe: slonem, lvem, leopardem, nosorožcem a buvolem.  

Mince „velké pětky“ byly vydávány od roku 2019, každých 6 měsíců jedna mince. Série byla zakončena v první polovině roku 2021. Od druhé poloviny roku 2021 pak začaly postupně vycházet nové mince pokračující série Big Five II.

 

 Stříbrné a zlaté mince této limitované série vychází v několika variantách

 • Mince v běžné kvalitě
 • Mince v PROOF kvalitě
 • V setu mincí označovaných jako Big Five Double Proof s jedinečným efektem, kdy umístěním 2 či více stejných mincí vedle sebe vznikne celý obraz zvířete, při větším počtu mincí potom efekt stáda či smečky.
 • V setu mince Big Five + Krugerrand. Mince Krugerrand je speciální pouze pro sérii Big Five a nese na sobě motiv divokého zvířete z druhé mince, tzv. „Privy Mark“.
 • Mince ve verzi Burning – jedná se o mince Big Five pokovené rutheniem a celá mince tak působí jako „v ohni“. Tyto mince vychází v extrémně nízkém nákladu pouze 100 kusů pro celý svět.

MINCE V SÉRII BIG FIVE

 1. První mincí série je slon - ELEPHANT - pravděpodobně největší a nejpůsobivější zástupce afrického světa zvířat. Je ztělesněním síly. Sloni vynikají vysokou inteligencí a skvělou pamětí. Tato velmi společenská zvířata žijí ve velkých stádech, jako jedni z mála tvorů dokáží truchlit nad mrtvými příbuznými, u kterých se shromažďují a hladí je choboty.
   
 2. Král zvířat – LION (lev) – je představitelem Afriky na druhé minci série. Je druhou největší kočkovitou šelmou hned po tygrovi. Jeho nejvýraznějším rysem je hříva. Lvi tráví až 20 hodin dne odpočinkem. Loví zpravidla v noci, a to mohutnou a pomalejší zvěř, kterou dohoní a zardousí. Zajímavostí je, že větší podíl na lovu mají hbitější a rychlejší samice. Lvi se také nesnášejí s jinými kočkovitými šelmami, mezi jejich hlavní nepřátele patří gepardi a levharti.
   
 3. Nosorožec – RHINO – je třetí motiv krásných mincí. Obr, který patří mezi nejobávanější divoce žijící zvířata na světě, zároveň je velmi ohroženým druhem. Právě jejich symbol, po němž byli pojmenování, roh nosorožce a jeho mnohostranné využití nejen pro výrobu tradičních nástrojů, ale zejména pro své afrodiziakální účinky a výrobu tradičních čínských léčiv, je také důvodem jejich lovu pytláky.
   
 4. Levhart - LEOPARD - zdobí čtvrtou minci série. Jedna z nejpůvabnějších a neobávanějších velkých koček na světě. Jako skutečný mistr přežití se vyskytuje v pralesích kontinentu i v horách, savanách a polopouštích. Oproti ostatním velkým šelmám svého druhu žije často v korunách stromů, kam je schopen si vynést a ukrýt před predátory kořist, která je podstatně těžší, než on sám.
   
 5. Sérii zakončuje buvol – BUFFALO – společenské zvíře, které se shlukuje do stád až několika stovek jedinců. Tato stáda se v době sucha roztříští na menší jednotky. Jejich primárním nepřítelem je lev. Pokud je jeden člen stáda napaden lvem, ostatní buvoli se vrhnou na jeho obranu a jsou tak schopni celý útok odvrátit. Zraněný buvolí býk je lovci považován za nejnebezpečnějšího tvora, což je jeden z hlavních důvodů, proč je toto zvíře zařazeno do „velké pětky“.

 

VÝBĚR PRODUKTŮ SÉRIE BIG FIVE