Zlato 37 801,94 Kč/oz 1 738,50 $/oz 0.34%
Stříbro 576,22 Kč/oz 26,50 $/oz -1.22%
CZK/USD 21,74 Kč/USD 0.15%

Začněte s kompletací sbírky mincí věnované hudebním legendám

Každý znalec dobré hudby jistě ocení, že se Britská královská mincovna rozhodla pro vydání nové série zlatých a stříbrných, která je tentokrát věnována největším britským hudebním legendám.

O pravdivosti těchto slov svědčí hned první mince vydaná v této nové sérii. Ta je věnováno legendární britské hudební skupině Queen. Rubovou stranu mince vytvořil britský designer Chris Facey, který tak chtěl vyjádřit rovnost členů kapely. Vrchní část zdobí klaviatura, ve které jsou povrchově odlišeny tři klávesy. Jde o úvodní akordy skladby Bohemian Rhapsody.

Na minci je dále zobrazena elektrická kytara Red Special, jejíž vlastníkem byl Brian Maye a elektrická baskytara Johna Deacona. Část mezi oběma kytarami pak vyplňuje basový buben Rogera Taylora, který zdobí znak kapely. Uprostřed mince je umístěno logo skupiny „QUEEN“, těsně pod ním pak autor umístil mikrofon charakteristický pro frontmana skupiny. Vzhled této mince schválili členové kapely Roger Taylor a Brian Maye.

Druhá mince, která v této sérii vyšla, je věnována zpěvákovi a autorovi světových hitů Siru Eltonu Johnovi, který osobně schválil výsledný design mince. Na té nechybí charakteristický slaměný klobouk lemovaný stuhou a motýlek. Typické zpěvákovi brýle představují spojené noty. Na pozadí těchto tří atributů je možné vidět britskou vlajku. Celý motiv doplňuje zpěvákovo jméno „ELTON JOHN“, do které jsou vloženy hvězdy v písmenech „O“. Minci navrhl Bradley Morgan Johnson.

Na lícní straně je pak tradičně zobrazen portrét královny Alžběty II., okolo které je pak nápis „ELIZABETH II. D.G.REG.F.D., nominální hodnota mince „2 POUNDS“.

Stříbrné mince o hmotnosti 1oz, které byly vydány v limitovaném nákladu 25 000 ks pro celý svět, jsou dodávány v kapsli. K dispozici jsou i zlaté varianty těchto mincí, které ovšem vyšly v omezeném nákladu 2 500 ks.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.