Zlato 44 933,46 Kč/oz 2 031,35 $/oz 0.82%
Stříbro 550,79 Kč/oz 24,90 $/oz 0.73%
CZK/USD 22,12 Kč/USD -0.34%

Investiční zlato

Investiční zlato se stejně jako cenné papíry používá jako investiční nástroj sloužící k ukládání peněz.

Jedná se hlavně o zlaté mince a slitky, které ovšem nejsou kupovány ze sběratelských či numismatických důvodů, ale právě jako investice.

Jako uchovatel hodnoty a jistá forma peněz bylo zlato používáno státy i jednotlivci do roku 1945, kdy se začal používat tzv. Brettonwoodský měnový systém. Od té doby bylo využíváno k přechování hodnoty pouze státy. Od konce Brettonwoodského systému, který nastal v roce 1971, ztratilo zlato svoji roli platidla. Stále je ale považováno za nositele hodnoty, především pak v dobách krizí. Centrální banky si tak i dnes nechávají velké zlaté rezervy. 

Proč a jak investovat do zlata?

Existuje hned několik důvodů, proč se vložení peněžních prostředků do investičního zlata vyplatí. Mezi časté důvody patří např. jeho snadná směnitelnost. Na rozdíl od cenných papírů nebo nemovitostí má zlato téměř okamžitou likviditu a je uznávané po celém světě. Další důvod, proč se lidé rozhodují investovat do zlata, spočívá v tom, že zlato představuje jistotu. I kdyby došlo vlivem inflace ke znehodnocení peněz nebo kdyby zkrachovaly bankovní domy, díky zlatu máte jistotu, že o svůj majetek nepřijdete.

Do zlata investují ale také lidé, které věří tomu, že dojde ke zhroucení současného monetárního a finanční světa a zlato pak bude jediné, které si uchová svoji hodnotu.

V neposlední řadě je potřeba také zmínit, že investiční zlato je v ČR podle § 92 Zákona o dani z přidané hodnoty od platby této daně osvobozeno.

Investovat do zlata lze krátkodobě i dlouhodobě. V prvním případě se jedná o spekulaci na okamžité vývoj ceny zlata na trhu. U dlouhodobé investice do zlata jde spíše o ochranu proti znehodnocení majetku (např. před inflací). 

Do zlata můžete investovat třeba jen jednou za čas nějakou větší částku nebo můžete zlato nakupovat po malých měsíčních splátkách.

Formy investičního zlata

Investiční zlato můžete nakoupit buď ve formě investičních zlatých slitků (cihel) nebo zlatých mincí.

Zlaté investiční slitky

Každý zlatý investiční slitek má své identifikační číslo, symbol certifikované rafinérie, která slitek vyrobila a je opatřen bezpečnostním plastovým obalem. Slitky lze pořídit od hmotnosti 1 gramu až do 1000 gramů.

Zlaté mince

Pro investiční účely jsou nejvhodnější světově uznávané zlaté mince, které mají tu výhodu, že jsou likvidní i mimo Českou republiku.