Zlato 38 753,43 Kč/oz 1 802,15 $/oz 0.92%
Stříbro 576,31 Kč/oz 26,80 $/oz 2.71%
CZK/USD 21,50 Kč/USD -0.22%

Zlato spadlo ze svého dvouměsíčního maxima

Cena zlata v pátek dosáhla své nejvyšší úrovně za poslední dva měsíce. Zastavila se těsně před hrací 1300 dolarů za unci. V pondělí však došlo k poklesu ceny zlata. Mohlo za to především zmírnění napětí mezi USA a Severní Koreou.

Geopolitické obavy se zmírnily poté, co americký ministr obrany Jim Mattis a státní tajemník Rex Tillerson v pondělí uvedli, že vláda Donalda Trumpa bude i nadále usilovat o diplomatické řešení konfliktu se Severní Koreou. Mezitím ředitel Ústřední zpravodajské služby Mike Pompeo a poradce pro národní bezpečnost H.R. McMaster uvedli, že neexistuje žádná známka toho, že by mezi Severní Koreou a USA měla vypuknout válka.

Tyto uklidňující komentáře přišly poté, co prezident Donald Trump koncem minulého týdne napsal na Twitteru, že americké vojenské akce jsou „uzamčeny a nabity“. Tento výrok vyvolal poplach po celém světě.

Investory bude během týdne zajímat zveřejnění zápisů z posledních měnově politických zasedání americké a evropské centrální banky. V zápisu ze zasedání ECB budou investoři hledat náznaky toho, kdy banka začne zvyšovat úrokové sazby a tím zpřísňovat měnovou politiku. U zápisu ze zasedání FEDu budou investoři pátrat především po možných náznacích začátku rozpouštění bilance banky.

Podle názorů analytiků je pravděpodobnost toho, že FED ještě tento rok zvýší úrokové sazby asi 45 %. Naopak se očekává, že FED během září oznámí začátek postupného rozpouštění bilance. 

Sledována budou také ekonomická data ohledně čínské průmyslové výroby a maloobchodních tržeb, zprávy o vývoji ekonomiky a inflace eurozóny nebo americké maloobchodní tržby.

Na burze Comex se zlaté futures snížily o 1,80, tedy zhruba o 0,1 % na 1,292.18 dolarů za trojskou unci. Stříbrné futures se zvýšily o 7,4 centů, neboli o 0,4 % na 17,14 dolarů za trojskou unci. Platina klesla o 0,6 % na 982,30 dolarů a paladium je momentálně na 893,73 dolarech za trojskou unci.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.