Zlato 38 513,24 Kč/oz 1 785,50 $/oz 0.41%
Stříbro 561,90 Kč/oz 26,05 $/oz 0.00%
CZK/USD 21,57 Kč/USD 0.04%

Cena zlata i nadále klesá

Cena zlata v pátek opět o něco klesla. Tento pokles je způsoben především optimistickými daty ohledně růstu americké ekonomiky, ačkoliv komentáře některých centrálních bank omezily zisky.

V komoditní divizi burzy New York Mercantile Exchange, v Comex, se zlato snížilo o 0,08 % na 1 244,91 dolarů za trojskou unci.

Oficiální údaje z americké ekonomiky ve čtvrtek ukázaly, že hrubý domácí produkt USA se v prvním čtvrtletí zvýšil o 1,4 %, což znamená růst oproti posledním hodnotám o 1,2 %. Přitom odborníci od poslední revize neočekávali žádný další růst.

Tyto pozitivní údaje podpořily očekávání dalšího zvyšování sazeb v USA, ke kterému by mělo dojít ještě v tomto roce.

Federální rezervní banka zvýšila úrokové sazby už na začátku tohoto měsíce, přitom si ale ponechala možnost dalšího jejich zvyšování později v tomto roce. V poslední době se ale na základě různých ekonomických údajů začali investoři zajímat o to, zda bude FED schopna dotáhnout svůj plán do konce.

Tyto sazby mají přitom přímý vliv na obchodovatelné drahé kovy, jako jsou zlato a stříbro, které jsou na jakýchkoliv jejich pohyb hodně citlivé. Zvedají totiž náklady obětované příležitost na držení nevýnosných aktiv, tedy drahých kovů.

Nicméně, zisky amerického dolaru se snížily poté, co prezident Evropské centrální banky, Mario Draghi, v úterý uvedl, že by banka mohla brzy začít rozvíjet svůj program kvantitativního uvolňování (jedná se o nákup cenných papírů na sekundárním trhu).

Navíc guvernér Bank of England, Mark Carney, ve středu prohlásil, že banka bude pravděpodobně nucena odstranit některé měnové stimuly. Díky tomuto kroku by se měla uvolnit volná kapacita britské ekonomiky.

Tyto události by mohly vést k oslabení dolaru. Slabší dolar pak dělá zlato levnější pro držitele cizí měny.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.